Dieta dla babci

Starość jest okresem, w którym organizm wymaga szczególnego traktowania. Nie od dziś wiadomo, że zachowując właściwy sposób odżywiania, prowadząc aktywny tryb życia oraz wykonując badania profilaktyczne możemy na dłużej zachować zdrowie i sprawność. Niestety – seniorki często zapominają o istotności diety, a ich posiłki są zbyt kaloryczne, niezdrowe i obfitujące w
cholesterol. Tymczasem odpowiedni jadłospis może mieć kluczowe znaczenie w walce nie tylko z oznakami starości oraz przypisanymi do niej chorobami, ale również ze skutkami menopauzy.
Jak powinna wyglądać dieta dla babci? Przede wszystkim musimy pamiętać, że z wiekiem zapotrzebowanie kaloryczne organizmu maleje. Dlatego nie można dostarczać mu energii w nadmiarze,aby nie doprowadzić do groźnej dla zdrowia otyłości. Konieczne jest ograniczenie tłuszczów w diecie (zwłaszcza zwierzęcych), wyeliminowanie nadmiaru cukrów prostych, soli, unikanie tłustych potraw, mięs czy żywności przetworzonej. Zaleca się spożywanie pięciu niewielkich posiłków dziennie oraz unikanie podjadania. Dieta powinna być za to bogata w świeże warzywa, owoce(zawierające antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, a także błonnik usprawniający pracę układu trawiennego), ryby (zwłaszcza te obfitujące w kwasy tłuszczowe omega – 3 obniżające poziom cholesterolu we krwi). Nie można również zapominać o roli produktów pełnoziarnistych (bogatych w błonnik oraz minerały). Bardzo ważnym elementem diety „dla babci” jest też spożywanie pokarmów zapobiegających osteoporozie oraz nowotworom. Profilaktyka osteoporozy opiera się głównie na dostarczaniu organizmowi dużych ilości wapnia, fosforu oraz witaminy D. Wapń znajduje się głównie w mleku i jego przetworach (ale także w roślinach strączkowych czy produktach zbożowych), natomiast dobrym witaminy D są tłuszcze rybie, oraz przetwory mleczne. Proces wchłaniania wapnia upośledza nadmiar soli czy kofeiny w diecie. Poza negatywnymi skutkami dla zdrowia warto pamiętać, że zła dieta może przyspieszać proces starzenia się organizmu. Natomiast otyłość w starszym wieku grozi rozwojem wielu chorób (m.in. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej itd).

PODZIEL SIĘ: