Jaki taniec dla seniorów

Dojrzały organizm potrzebuje większej ilości uwagi. Należy częściej wykonywać badania profilaktyczne, komponować menu bogate we wszystkie składniki odżywcze, których niedobór mógłby skutkować ryzykiem choroby. Ważne jest również utrzymywanie na odpowiednim poziomie aktywności fizycznej. Intensywność i rodzaj ćwiczeń powinny być oczywiście dostosowane do możliwości konkretnej osoby. Taniec jako forma ćwiczeń jawi się tutaj jako doskonałe rozwiązanie.

Taniec i muzyka dla seniorów.

Dlaczego? Ponieważ aktywizacja ruchowa z użyciem tańca i muzyki korzystnie wpływa zarówno na fizyczną jak i psychiczną stronę funkcjonowania organizmu. Taniec zwiększa na przykład wytrzymałość i wydolność układu mięśniowego, sercowego oraz kostno-stawowego. Poprawie ulega także postawa, oraz umiejętność relaksowania się. Można również zauważyć korzyści w sferze społecznej – taniec to doskonały sposób na integrację, przełamanie barier interpersonalnych, nieśmiałości. Wiele szkół tańca zdaje sobie z tego sprawę i poszerza swoją ofertę o specjalne kursy dla seniorów.

Czy rodzaj tańca ma znaczenie.

A jaki rodzaj tańca jest najbardziej odpowiedni w nieco bardziej dojrzałym wieku? Na dobrą sprawę nie ma na to reguł, choć osobom starszym zaleca się raczej udział w kursach tańców klasycznych, niż nowoczesnych. Tango na przykład kształtuje mięśnie, dodaje energii, z kolei walc jest odpowiedni nawet dla osób, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu sercowego. Jeszcze innym rodzajem aktywności tanecznej jest choreoterapia. Wykorzystuje ona bardziej zdolności do improwizacji, spontanicznego poruszania się, aktywizuje przy tym całe ciało. Taniec pozwala na usprawnienie motoryki, ale jest również doskonałym sposobem na autoekspresję – w każdym wieku.

TAGI: aktywizacja ruchowa, muzyka, psychika, taniec, kursy tańca, tango kształtujące mięśnie.

PODZIEL SIĘ: