Miejsca przyjazne seniorom
Miejsca przyjazne seniorom to nie tylko kościół czy dyskont spożywczy (choć tam do niedawna można było spotkać najwięcej starszych ludzi). W wielu miastach zaczęto zwracać większą uwagę na potrzeby tej wciąż rosnącej grupy społecznej. Mamy wszakże do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, i ta tendencja w Europie nie prędko się odwróci. Dobrym przykładem działań na rzecz seniorów może być polityka gminy Wrocław wobec nich. Wprowadzono tam inicjatywę, mającą na celu wskazywanie seniorom miejsc dla nich przyjaznych (oraz wcześniejsze przyznawanie specjalnych certyfikatów).
Szeroko pojęta przyjazność.
Jakie są kryteria szeroko pojętej „przyjazności”? Otwartość, uprzejmy personel, korzystna i dostosowana do potrzeb seniorów oferta (zarówno w wymiarze usług jak i produktów), dostępność rabatów i zniżek (z uwagi na podeszły wiek interesanta). Na liście instytucji mogą pojawiać się zarówno lokale usługowe (restauracje, kawiarnie), jak i różnego rodzaju placówki handlowe, instytucje kulturalne oraz użyteczności publicznej. Publikacja rzeczonej listy ma miejsce głównie na łamach stron internetowych oraz w lokalnej prasie. Inne miasta powinny podjąć wyzwanie i we własnym zakresie zorganizować bliźniacze projekty. Warto pomyśleć jednak o jeszcze szerszym udostępnianiu seniorom informacji – na przykład poprzez programy lokalne w telewizji, bezpłatne biuletyny czy nawet w formie listownej.
Instytucje przyjazne seniorom.
Instytucjami, w których seniorzy mogą nie tylko realizować swoje zainteresowania ale też integrować się ze środowiskiem są Kluby Seniora. Współcześnie ich oferta jest dostosowana do aktyualnych tendencji oraz potrzeb, jakie ludzie starsi przejawiają. Na przykład w ramach aktywizacji ruchowej popularnością cieszy się Nordic Walking (w formie rekreacyjnej, nie sportowej). Marsz w takiej formie ma zdrowotne właściwości – pomaga odciążyć kręgosłup, stawy, dotlenić wszystkie organy wewnętrzne oraz mózg. Trenuje się zarówno dolne, jak i górne partie ciała. W klubach seniora realizowane są również rozmaite warsztaty z zakresu artystycznego wyrażania siebie. Starsze osoby mogą zgłębić tajniki malarstwa, fotografii. Ciekawą formą ekspresji jest również choreoterapia – czyli leczenie przy pomocy ruchu, tańca oraz odpowiednio dobranej muzyki. Bardzo ważnym elementem zajęć w Klubach Seniora jest możliwość spotkania równieśników, integracji z nimi (na przykład podczas popołudniowej herbaty, partii gry w warcaby czy brydża, a nawet…potańcówek). Kluby seniorów organizują przy tym różnego rodzaju spotkania specjalne, jak wigilijna kolacja, sylwester, imprezy dla solenizantów. A także wyjazdy na wycieczki czy pielgrzymki, wizyty w kinie, teatrze.
TAGI: Senior,Klub Seniora, biuletyn, rekreacja,informacja dla seniora,ruch.