Polacy żyją coraz dłużej, ale coraz częściej chorują

Polacy

Polacy żyją coraz dłużej. Zmieniająca się ekspresowo sytuacja nie jest jednak powodem do zadowolenia, ponieważ osoby te coraz częściej chorują.

Długie życie

Życie statystycznego Polaka wydłuża się. Taką sytuacją są na pewno zaskoczeni urzędnicy oraz służba zdrowia. Wiąże się to z większymi nakładami finansowymi na opiekę osób starszych i ich emerytury. Wysoki wiek jest utrapieniem dla zakładu ZUS, niekorzystnie wpływa na jego sytuację finansową. W rezultacie będą potrzebne większe pieniądze na wszystkie świadczenia emerytalne niż zakłada budżet. Środki finansowe na służbę zdrowia pójdą również z kieszeni podatników, gdyż starsi ludzie coraz częściej chorują.

Schorowani seniorzy

Starsi ludzie borykają się z wieloma chorobami. Mimo iż dożywają nawet ponad 80 lat w przypadku kobiet, coraz częściej odwiedzają lekarzy. Polacy skarżą się na swój stan zdrowia. Coraz więcej osób przechodzi na okres przedemerytalny z powodu problemów zdrowotnych. Efektywność w pracy zmniejsza się wraz z upływającymi latami, a my często przeceniamy swoje możliwości. Stan zdrowia Polaków jest związany z niską prewencją i profilaktyką. W porównaniu do państw zachodnich wydatki na tego typu działania są w naszym kraju znacznie mniejsze.

Trudna sytuacja

Długie życie powinno być powodem do radości. Jednak w przypadku licznych chorób i kłopotów zdrowotnych nie mamy powodów aby cieszyć się z ziemskiej egzystencji. W obecnej sytuacji liczba starszych osób pobierających świadczenia chorobowe, rentowe i socjalne będzie się nieustannie zwiększać, powodując wzrost składek.

Przepis na długowieczność

ludzie-starsi

Pocieszającym aspektem w tle starzejącego się społeczeństwa jest większa dbałość Polaków o swoje życie. Inaczej się odżywiamy i chętniej uprawiamy różnego rodzaju sport. Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta wpływają na liczbę lat w naszych metrykach. Zdrowe i aktywne podejście do życia powinno stać się motywem zmian dla wszystkich, którzy pragną żyć długo i szczęśliwie. Być może w przyszłości sytuacja zdrowotna Polaków znacznie się poprawi.

PODZIEL SIĘ: