Pożegnaj ból stawów raz na zawsze!

ból stawów
Jan Romero z Unsplash

Ból stawów to dolegliwość, o której trudno zapomnieć. Bywa dokuczliwa zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy – umożliwia wykonywanie codziennych czynności i może powodować problemy ze zdrowym wypoczynkiem. W poszukiwaniu sposobów na wyeliminowanie bólu często zapominamy jednak o tych najprostszych.

Najczęstsze przyczyny

Powtarzający się, uciążliwy ból stawów, zwany także artralgią, nigdy nie pojawia się bez przyczyny. Zanim przejdziemy do jego leczenia, powinniśmy zlokalizować źródło problemu, którym okazać się może zarówno uraz mechaniczny, jak i stan zapalny, czy też poważniejsza choroba, której nie zawsze jesteśmy świadomi. Bezpośrednią przyczynę może stanowić na przykład choroba zwyrodnieniowa, łuszczycowe zapalenie stawów lub nowotwór kości lub chrząstki – możliwości jest jednak znacznie więcej. W praktyce dolegliwość jest skutkiem wszelkich nieprawidłowości w strukturze stawu i jego okolic, czyli m.in. ścięgien i więzadeł. Ból może pojawiać się zatem u osób w każdym wieku, a jego przyczyna nie zawsze jest oczywista i łatwa do powiązania z uciążliwymi objawami. Właśnie dlatego w przypadku powtarzania się tej dolegliwości należy skonsultować problem z lekarzem, który postara się dopasować rozwiązanie do specyfiki określonego problemu, podpowie odpowiednią terapię i przepisze najlepiej odpowiadające źródłu bólu leki.

Szybka ulga w długotrwałym bólu

Niezależnie od tego, czy zdołaliśmy już zidentyfikować przyczynę bólu stawów, możemy zastosować wiele domowych metod, przynoszących szybką ulgę. Możemy wymienić wśród nich stosowanie okładów z lodu lub schłodzonych poduszeczek żelowych, które przyłożone do skóry z pewnością ukoją uporczywy ból. W przypadku bólu spowodowanego urazem mechanicznym miejsce poddane chłodzeniu powinno zostać następnie delikatnie ogrzane. Osoby zmagające się z problemami obejmującymi stawy często próbują także terapii wodą, np. w postaci kąpieli, lub zażywania delikatnych ćwiczeń fizycznych, których zadaniem jest stopniowe działanie rozciągające przywrócenie stawom utraconej sprawności. W przypadku tej metody należy jednak zachować ostrożność, a najlepiej skonsultować swój pomysł z lekarzem, by uniknąć kontuzji. Kiedy domowe metody zawiodą lub okażą się niewystarczającym remedium na wyjątkowo nasilony ból, zawsze możemy spróbować sięgnąć po jeden z preparatów dostępnych w aptece. Szczególnie polecane są te o działaniu miejscowym, występujące w formie żelu – jak na przykład Diclac, Voltaren czy Traumon. Wykazują działanie przeciwzapalne i skutecznie radzą sobie nawet z uciążliwym bólem, gwarantując szybką ulgę i przyjemne poczucie chłodu.

PODZIEL SIĘ: