Problemy ze słuchem – jak je rozpoznać?

problemy-ze-słuchem

Wraz z upływem czasu, nasze narządy mogą pracować nieco słabiej. Dotyczy to także słuchu. Jak rozpoznać problemy ze słuchem?

Słuch – potrzebny zmysł

Słuch jest nam niezwykle potrzebny. Umożliwia nam komunikację, poprzez odbiór wszelakich sygnałów dźwiękowych. Dzięki niemu słyszymy nadjeżdżający z daleka samochód czy inne dźwięki ostrzegawcze. Słysząc wszystko co dzieje się wokół nas, łatwiej się nam funkcjonuje. Problemy pojawiają się, gdy stan słuchu się pogarsza.

Początkowe problemy

Początkowe problemy ze słuchem mogą zostać przez nas zbagatelizowane. Prosimy o częste powtarzanie skierowanych do nas kwestii, niedosłyszymy rozmów wokół nas czy podkręcamy głośność w radiu lub telewizorze. Mówimy zdecydowanie głośniejszym głosem. Niby niepozorne czynności, ale mogą stopniowo się pogłębiać. Jeśli zauważymy tego typu objawy, najlepiej udać się do laryngologa. Być może będą one wymagały aparatu słuchowego, który ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Brak reakcji na bodźce dźwiękowe

Osoby mające problemy ze słuchem mogą izolować się od otoczenia. Będą unikały kontaktu w obawie przed ujawnieniem swoich ułomności. W ich rozpoznaniu może pomóc brak reakcji na bodźce słuchowe. Wystarczy zawołać daną osobę, lub stanąć do niej z tyłu i coś powiedzieć. Problemy ze słuchem ma wiele osób starszych. Takie osoby boją się powiedzieć o chorobie, w obawie przed wysokimi kosztami leczenia czy rehabilitacji. Nie chcą być ciężarem dla rodziny, przez co nawet przez lata ukrywają swoje problemy zdrowotne.

Badanie słuchu

słuch

Już niewielkie problemy ze słuchem powinny skierować nas do lekarza specjalisty, który dzięki badaniu, określi jego stan. Przyczyny kłopotów mogą być różne, dlatego tak ważna jest konsultacja medyczna. Należy więc wyzbyć się wszelkich oporów i strachu. Decyzja o rozpoczęciu leczenia może uratować nasz słuch a co za tym idzie, poprawić komfort życia. Nowoczesne metody leczenia oraz aparaty słuchowe, dostosowywane do potrzeb pacjentów umożliwiają normalny kontakt ze światem. W trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo warto więc dbać o swój słuch.

Problemy ze słuchem mogą pojawić się w różnym wieku, choć bardzo często dotyczą osób starszych. Słuch to cenny zmysł, bez którego trudno się obejść we współczesnym świecie. Nie bagatelizujmy więc pojawiających się objawów, badajmy się i kontrolujmy to, jak słyszymy, dbając o zdrowie.

PODZIEL SIĘ: