Stres – jak sobie z nim radzić?

stres

Nasze ciało oraz psychika różnie reaguje na bodźce. Jednym z nich jest doskonale nam znany stres. Jak sobie z nim radzić?

Stres – czym on jest?

Stres jest odpowiedzią naszego organizmu na czynniki. Jest reakcją na bodźce. To, pod jaką postacią się pojawi, zależy od nas samych. Niektórzy, z powodu stresu nadmiernie się pocą, inni podjadają bądź czerwienią się na twarzy. Reakcji jest tyle, ile osób, których dotyka stres. Jego niewielka ilość mobilizuje nas do działania, co okazuje się przydatne w różnych  życiowych sytuacjach. Gdy występuje w nadmiarze, warto zwalczyć z nim, skutecznymi metodami.

Uśmiech każdego dnia

Uśmiech sprawia, że wszystko staje się łatwiejsze, a świat wokół piękniejszy. W sytuacji stresowej warto zacząć się uśmiechać. Ten drobny gest sprawia, że następuje produkcja hormonów szczęścia. Wszelkie zmartwienia szybciej znikają, gdy na twarzy pojawia się uśmiech. Uśmiechanie jest zaraźliwe, więc możemy poprawić nastrój nie tylko sobie, ale osobom w naszym otoczeniu. Stresową sytuację możemy przerodzić w żart, pozostaje więc tylko szeroko się uśmiechnąć.

Wizualizacja

Wizualizacja jest jedną z technik relaksacyjnych, a nic tak dobrze nie działa na stres jak relaks. Wystarczy znaleźć wygodne miejsce. Czy to będzie fotel w domowym zaciszu czy koc, rozłożony na polanie – inwencja jest jak najbardziej mile widziana. Należy położyć się lub usiąść w komfortowej pozycji, zamknąć oczy i wyobrazić sobie miłe miejsce bądź jakieś pozytywne wspomnienie. Skupiając się na pozytywnych myślach, przegonimy kłopoty i szybko pozbędziemy się stresu.

Muzyka relaksacyjna

Muzykoterapia jest techniką stosowaną na wiele dolegliwości, także stres. Uspakajająca muzyka relaksacyjna ukoi nasze nerwy i pozwoli się wyciszyć. W stresowych sytuacjach warto poświecić chociaż chwilę na taki, muzyczny odpoczynek ciała i umysłu. Jeżeli odpręża nas jakikolwiek gatunek muzyczny – wykorzystajmy to. Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje. Z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Aromaterapia

relaks

Eteryczne olejki zapewnią nam błogi relaks. To doskonałe lekarstwo na stres, dlatego jest wykorzystywane w gabinetach odnowy biologicznej oraz innych tego typu miejscach. Możemy zapalić kadzidełka zapachowe lub zrobić sobie aromatyczną kąpiel. Kilka kropel olejku o ulubionym zapachu będzie idealnym rozwiązaniem na sterujący dzień. Po takiej kąpieli nie będziemy mieli problemów z zaśnięciem, i uwolnimy się od negatywnych myśli.

Sposobów radzenia sobie ze stresem jest wiele. Odnajdując tą właściwą dla ans, z pewnością poczujemy się zrelaksowani i w pełni odprężeni, zapominając o wszystkich stresujących chwilach.

PODZIEL SIĘ: