Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha zewnętrznego
Mark Paton z Unsplash

Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych zapalenie ucha może stanowić nie lada problem. Choroba przybiera w praktyce wiele różnych postaci, a niekiedy doprowadza do groźnych powikłań. W jaki sposób powinniśmy sobie z nią radzić, by nie dopuścić do wystąpienia całego szeregu poważnych konsekwencji?

Skąd zapalenie ucha?

Przyczyna choroby, jaką stanowi zapalenie ucha zewnętrznego, nie zawsze jest jasna od samego początku. Właśnie dlatego konieczne jest badanie dermatologiczne lub  otolaryngologiczne przeprowadzone w celu właściwego rozpoznania. Przyczyną może być zarówno infekcja bakteryjna, jak i wirusowa lub grzybicza, a w zależności od źródła problemu różne są objawy choroby. W pierwszym przypadku winę zwykle przypisuje się gronkowcowi złocistemu, za drugi najczęściej odpowiada wirus Varicella-Zoster, a w przypadku grzybów – przedstawiciele grupy Candida.

Charakterystyczne objawy

Zapalenie ucha zewnętrznego kojarzy się z wyjątkowo uciążliwymi objawami, których przez pewien czas trudno się pozbyć. Choroba atakuje zwykle błonę bębenkową,

małżowinę uszną, oraz kanał słuchowy, jednak może rozszerzyć się także na inne obszary. Standardowymi objawami są: kłujący, promieniujący niekiedy aż do żuchwy ból, świąd, bóle głowy i zaburzenia słyszenia. Czasami towarzyszą im także drgawki, uczucie charakterystycznego rozpierania w uchu oraz widoczne pęcherzyki w obszarze fragmentów skóry objętych zasięgiem choroby. W poważniejszych przypadkach może dojść nawet do całkowitej utraty słuchu, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia pod okiem specjalisty.

Jak wyleczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od źródła problemu – dlatego leczenie może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań. Zapalenie bakteryjne leczy się przy pomocy antybiotyku, ściśle przestrzegając zasad jego stosowania. Inaczej będzie w przypadku półpaśca – spowodowane jego obecnością zapalenie ucha zewnętrznego należy zwalczać postępowaniem przeciwwirusowym. Co w przypadku infekcji grzybiczej? W tej sytuacji leczenie trwa najdłużej i powinno być kontynuowane nawet po zwalczeniu objawów, by zapobiec ich nawrotowi. Oczyszczanie przewodu słuchowego (przez specjalistę, nie w domowych warunkach) oraz stosowanie środków przeciwgrzybiczych to podstawa takiego postępowania. W aptekach znajdziemy ponadto wiele uniwersalnych preparatów przeznaczonych do łagodzenia objawów, zwykle w formie kropli lub sprayów do uszu.

PODZIEL SIĘ: