Zniżki przysługujące seniorom

znizki-przyslugujace-seniorom

Wszelkiego rodzaju ulgi to okazja do zaoszczędzenia pieniędzy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych. Zniżki przysługujące seniorom pozwalają na korzystanie z wielu możliwości zarówno transportu czy rozrywki.

Każdy z nas lubi zniżki i ulgi. Gdy nadarza się okazja do skorzystania z niższej ceny, chętnie to czynimy. Seniorom, tak jak studentom czy uczniom także przysługują zniżki.

Tanie podróżowanie

Osoby przebywające na emeryturze chętnie podróżują. Wolny czas sprzyja wycieczkom, tak samo jak ulgi na przejazdy. Spółki EuroCity i InterCity upoważniają emerytów do dwóch przejazdów w ciągu roku, ze zniżką 37%, czyli taką samą jak na legitymację szkolną, Prawo przysługuje po okazaniu dokumentu, świadczącego o przyjmowaniu renty lub emerytury. Osoby po 60. roku życia mogą kupić również Kartę Seniora, upoważniającą do 50% zniżki na pociągi InterCity lub Regio Kartę, zapewniającą 30% zniżki na przejazdy u kilku przewoźników. Korzystne podróżowanie zapewnia również komunikacja miejska. Ustawową zniżkę w formie 100% mają emerytowani wojskowi czy inwalidzi. W wielu dużych ośrodkach miejskich także osoby, które ukończyły 70 lat. Bezpłatny przejazd jest ważny z odpowiednią legitymacją lub dowodem tożsamości.

Abonament radiowy i telewizyjny bez opłat

Seniorzy mają także prawo do zwolnienia z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. W wykazie takich osób znajdują się emeryci po 60. roku życia, osoby z prawem do zasiłku przedemerytalnego, osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne oraz rentę socjalną z ZUS. Wniosek składa się w urzędzie Poczty Polskiej, wraz z dokumentami z ZUS lub KRUS.

Tańsze wyrobienie paszportu

Emeryci, renciści, niepełnosprawni i ich współmałżonkowie posiadają ulgę w wysokości 50% na wyrobienie paszportu. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, nic nie płacą za wyrobienie paszportu. To samo dotyczy osób przebywających w zakładach opieki społecznej czy zakładach opiekuńczych, które udają się za granicę w celach leczenia lub operacji.

Karta Seniora

znizki

Niektóre z dużych województw oferują seniorom dodatkowe zniżki, nieuwzględnione w ustawach. Do takich obszarów należy województwo opolskie, gdzie osoby po 65. roku życia mogą wyrobić Opolską Kartę Seniora. Posiadacz takiej karty jest upoważniony do skorzystania zniżek na usługi oferowane przez partnerów programu. Wśród nich gabinety fizjoterapii, towarzystwa ubezpieczeniowe, sklepy, sanatoria, hotele, muzea, teatry czy biura podróży.

Warto poznać prawa do przysługujących ulg i skorzystać z licznych zniżek, które umożliwiają na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.

PODZIEL SIĘ: