Rehabilitacja dzienna na czym polega i co należy wiedzieć

Rehabilitacja dzienna
Conscious Design z Unsplash

Uraz, choroba czy wypadek, a w konsekwencji pobyt w szpitalu i podstawowa opieka to czasem za mało by móc wrócić do pełnej sprawności sprzed choroby. By pacjent mógł wrócić do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Szczególnie wśród pacjentów po udarze, wypadku czy walczących z cieżką chorobą. Na czym polega rehabilitacja dzienna i do kogo jest skierowana?

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja medyczna to zespół działań mających na celu poprawę funkcji nie tylko biologicznych, ale też społecznych. Jej głównym założeniem jest przywrócenie sprawności, która pozwoli pacjentowi na samodzielne fukncjonowanie. Ma umożliwić powrót do wykonywania obowiązków zawodowych i społecznych.
Celem rehabilitacji osób z chorobami wrodzonymi jest poprawa jakości ich życia. Rehabilitacja ma ograniczyć dalszy rozwój niepełnosprawności i przede wszystkim zmniejszyć odczuwalny ból.

Opieka domowa i rehabilitacja osób starszych – jak się do niej przygotować?

Seniorzy tracą sprawność w wyniku udarów czy chorób przewlekłych. W większośći przypadków jednak konsekwetnie prowadzona rehabilitacja może choć częściowo poprawić stan chorego. Każda, nawet drobna zmiana sprawności ma ogromny wpływ na samopoczucie chorego oraz jego najbliższych.
Jeżeli mamy możliwość opieki nad chorym w domu istnieje szansa, że szybciej wróci do zdrowia niż w szpitalu czy specjalistycznym ośrodku.

Łóżka rehabilitacyjne

Elbur jest czołową, polską firmą specjalizującą się w produkcji łóżek rehabilitacyjnych oraz sprzętu służącego do pielęgnacji i opieki.
Łóżko rehabilitacyjne jest podstawowym sprzętem mającym poprawić choremu jakość rehabilitacji.
Najbardziej odpowiednie jest łóżko typu szpitalnego- lekkie, wysokie oraz mające umożliwić pacjentowi zmianę ułożenia.
Łóżka Elbur są wytrzymałe i co ważne, łatwe do utrzymania ich w czystości. Sterowane są za pomocą pilota, tak aby rekompensować choremu niepełnosprawność. Zaś osobie opiekującej się pacjentem poprawić jakość pielęgnacji.

Co wiąże się z rehabilitacją?

Aby rehabilitacja była skuteczna i przyniosła określone rezultaty musi spełniać szereg różnych kryteriów. Każdy chory musi mieć ułatwiony dostęp do wszelkich niezbędnych świadczeń. Przede wszystkim jednak pacjent musi jak najszybciej rozpocząć terapię oraz zachować jej ciągłość. Lekarze i fizjoterapeuci zalecają, aby poza systematycznym poddawaniu się zabiegom przestrzegać zaleceń przede wszystkim w domu.
Pomocą mogą okazać się sprzęty rehabilitacyjne. W rehabilitacji kończyn dolnych używa się rowerków stacjonarnych czy steperów.
Rehabilitacja kończyn górnych to głównie ćwiczenia z ciężarkami czy piłeczkami.

Wskazania do rehabilitacji

O konieczności rehabilitacji decyduje lekarz i fizjoterapeuta. Wskazań jest wiele. Głównie są to wady nabyte czy przebyte urazy i kontuzje. Przy kontuzji kolana ćwiczenia rehabilitacyjne powinny przede wszystkim wzmacniać staw.
Rehabilitacja kolana może mieć różne cele- wzmocnienie mięśni wokół stawu czy zwiększenie zakresu ruchu. Kolana mogą wymagać rehabilitacji po urazie, po przebytej operacji lub po złamaniu kończyny dolnej. Bez względu jednak na jej przyczyny, pewne ćwiczenia będzie trzeba wykonywać samodzielnie w domu.
W sytuacji kiedy z powodu choroby bądź urazu konieczna jest rehabilitacja biodra, głównym jej celem jest wzmocnienie mięśni i nauka utrzymania równowagi. Aby proces usprawniania przebiegł jak najefektywniej warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Warto zadbać o odpowiednie łóżko rehabilitacyjne dla chorego. Firma Elbur specjalizuje się w produkcji elektrycznie sterowanych łóżek. Przystosowane są do długoterminowej opieki zapewniając choremu wygodę i komfort.
Dzięki współpracy czterech grup mięśniowych nasza ręka może się zginać, prostować w stawie łokciowym.
Do najczęstszych schorzeń mogących upośledzić jego funkcje to zapalenie kaletki wyrostka łokciwego czy łokieć tenisisty.

Rehabilitacja stawu łokciowego uzależniona jest od choroby, która wywołuje dolegliwości. Rozciąganie i wzmacnianie okolicy stawu łokciowego jest ważnym elementem rekonwalescencji. Rehabilitacja powinna także poprawić ukrwienie ścięgien. Przyspieszy to proces gojenia.
Kluczowym elementem przy powrocie do sprawności po urazie ręki są regularne ćwiczenia oraz odpowiednie przyrządy przydatne podczas rehabilitacji.
Rehabilitacja ręki po wypadku czy urazie wymaga nakładu pracy. Poza prawidłowo wykonywanymi ćwiczeniami konieczna jest stała opieka specjalisty czy fizjoterapeuty.
Profesjonalne przyrządy do rehabilitacji dłoni takie jak ściskacze czy piłeczki wzmacniają mięśnie nadgarstków i palców.

Łóżka dla seniora

Aktywizowanie ruchowe chorego dostosowane do jego możliwości to kluczowy czynnik rehabilitacji.
Kiedy chory jest skazany na całkowite leżenie w łóżku należy pamiętać o kilku zasadach. Istotna jest prawidłowa pozycja w łóżku. Wskazane jest układanie chorego na jednym i drugim boku, a także na brzuchu na materacu przeciwodleżynowym.
Łóżka rehabilitacyjne marki Elbur to nie tylko wygoda, ale także funkcjonalność. Przy wyborze odpowiedniego łóżka należy uwzględnić wiele parametrów. Łóżko rehabilitacyjne powinno zapewnić najwyższy komfort użytkowania choremu jak i opiekunowi. Istotna jest wysokość łóżka, o które należy zdecydować już przed zakupem. Należy przy tym uwzględnić wagę oraz wzrost pacjenta.

Stałe łóżka są zastępowane łóżkami regulowanymi. Zapewniają one większy komfort użytkowania. Na czas nocnego odpoczynku łóżko można opuścić do poziomu pozwalającemu choremu na swobodne wyjście- jeśli oczywiście pozwala na to jego stan. Podczas rehabilitacji natomiast należy podnieść łóżko do poziomu, który pozwoli rehabilitantowi na swobodne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.

Firma Elbur od kilkunastu już lat produkuje wysokiej jakości łóżka rehabilitacyjne oraz szafki przyłóżkowe i meble obiektowe. Posiada w swojej ofercie łóżka stałe, elektryczne oraz sterowane za pomocą pilota.
Ważna w rehabilitacji oprócz komfortowego łóżka i innego niezbędnego sprzętu jest jak największa aktywizacja i motywacja chorego. W ten sposób pobudzamy pacjenta do stopniowej rekonwalescencji.

PODZIEL SIĘ: