Babcia na pełen etat – jak bawić się z wnukiem?

Ćwicz na zdrowie!

Młodzi rodzice często dochodzą do wniosku, że najlepszą opiekunką dla ich dziecka będzie babcia. Niekiedy dzieje się tak ze względów finansowych, nie każdy bowiem może sobie pozwolić na wynajęcie niani, a lista oczekujących na przyjęcie do żłobka jest niezwykle długa. Jednak jest też inny, o wiele ważniejszy aspekt – rodzice powierzają swój skarb komuś, komu ufają. A że sama opieka to nie wszystko, podpowiemy, jak bawić się z wnukami w różnym wieku.

Jak bawić się z niemowlakiem?

Bywa, że mama musi lub chce bardzo szybko wrócić do pracy i pod opieką babci zostaje malutkie dziecko. I choć jest sporo wspólnych zabaw w gry typu „kosi kosi łapci” lub „sroczka kaszkę warzyła”, warto zaopatrzyć się w pewne pomoce naukowe. Doskonałym przykładem będzie mata edukacyjna, która przykuje uwagę dziecka na czas potrzebny do tego, by babcia mogła podgrzać zupkę lub skorzystać z toalety. Jest to również świetne narzędzie rozwijające funkcje poznawcze maluszka. Taka mata edukacyjna, wyposażona w różnorodne rozwijające zabawki, jest dostępna m.in. na Merlin.pl.

Jak bawić się z przedszkolakiem?

Jeśli maluch nie chodzi do przedszkola, zadanie babci jest o wiele trudniejsze. W tym okresie nie jest ważna już jedynie opieka, ale również nauka i dbanie o prawidłowy rozwój dziecka. Warto wprowadzić edukacyjne gry i zabawy, których celem jest doskonalenie umiejętności manualnych, logicznego myślenia, rozwój psychoruchowy oraz nauka literek i cyferek.
Jeżeli babcia jedynie odbiera wnuka z przedszkola, wówczas do powrotu rodziców można zabawić się w dom. Frajdą dla dziecka będzie wspólne gotowanie obiadu lub pieczenie ciasta.

Jak bawić się z młodym uczniem?

Im dziecko starsze, tym więcej możemy mu zaproponować gier i zabaw, które nie wymagają od babci (lub dziadka) znakomitej kondycji. Pierwszo- czy drugoklasistę można zainteresować grą w karty, warcaby lub nawet szachy, a jeśli nie boimy się drobnego bałaganu, zarządźmy na przykład lepienie figurek z masy solnej. Zabawy te niosą ze sobą takie korzyści jak: ćwiczenie logicznego myślenia, koncentracji, wnioskowania i przewidywania (gra w karty lub szachy), poprawianie zdolności manualnych (różne wylepianki i wycinanki) oraz, co nie mniej ważne, ograniczenie czasu spędzanego przez młodego człowieka przed telewizorem lub komputerem.

PODZIEL SIĘ: