Cena czy jakość? Co jest ważniejsze przy wyborze butów do biegania.

Przy ilości dostępnych obecnie na rynku butów do biegania możemy dostać zawrotu głowy. Chcemy zakupić buty, które doskonale sprawdzą się podczas treningów biegowych. Szukamy więc o nich opinii w internecie, wśród znajomych i w sklepach. Kiedy decydujemy się już na jakiś konkretny model, barierą nie do przejścia okazuje się ich cena. No właśnie. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze butów do biegania?

Co powinny mieć buty do biegania?

Już na samym początku nasz wybór zostaje ściśle określony: potrzebujemy butów do biegania. Dzięki temu ilość modeli do przymierzenia znacznie się zmniejsza. Określmy teraz, co takiego powinny mieć buty do biegania? Przede wszystkim powinny być one solidne, ponieważ treningi biegowe możemy odbywać w różnych warunkach. Muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które pozwolą naszym stopom oddychać. Wielu butów do biegania marki Adidas ma specjalne wkładki z systemem Ortholite, dzieki którym usuwany jest nie tylko nadmiar wilgoci, lecz także chronią nas one przed powstawaniem odniotków oraz chorób grzybiczych. Z kolei buty marki Nike produkowane są z naturalnej skóry, dzięki czemu cyrkulacja powietrza jest znacznie łatwiejsza.

Oprócz dobrych materiałów buty do biegania powinny zapewniać nam także stabilność. Tak więc odradza się kupowaniem butów z rzepami. Chyba że mają one też sznurowane wiązania. To właśnie dzięki temu możemy dopasować but do stopy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze tak więc buty do biegania powinny mieć porządny system amortyzacyjny, który będzie łagodził wszystkie wstrząsy powstałe w wyniku uderzeń stopą o podłożę. Dzięki temu chronimy nasze kości i stawy przed niechcianymi urazami. Przed urazami spowodowanymi upadkami ochroni nas podeszwa z bieżnikiem. Najlepsze są buty z bieżnikiem różnostrukturowym, które dopasowują się do każdej powierzchni i zapewniają odpowiednią przyczepność, nawet podczas niekorzystnych warunkach pogodowych. Jeżeli jednak planujemy biegać zimą poza salami sportowymi i siłowniami, wtedy lepiej zakupić buty ze specjalnymi kolcami, które chronią nasz przed śniegiem i lodem. Oprócz tego podeszwa powinna być także odpowiednio gruba, a co równie ważne, elastyczna. Jeżeli nie będzie dawała się zgiąć w ⅓ długości, oznacza to, że nasze ruchy będą ograniczane.

Czy cena butów do biegania ma znaczenie?

Pierwsze modele butów New Balance były stworzone tylko i wyłącznie do biegania. Obecnie asortyment tej firmy został poszerzony także o buty do codziennego użytku, jednak nadal większość modeli tworzona jest po to, aby wygodnie w nich biegać. Każdy nowo wprowadzany model miał oznaczenie cyfrowe, np. New Balance 990. Numer ten oznaczał nic innego, jak cenę. W tym przypadku wynosiła ona 99 dolarów. Mimo że pierwsze, testowe buty sprzedawano za 7 dolarów za parę, to jednak z czasem ich cena wzrosła. Mimo tego buty nie przestawały cieszyć się popularnością, a do sklepów ustawiały się kolejki chętnych, którzy chcieli zakupić nowe modele. Obecnie coraz rzadziej numer modelu oznacza cenę, jednak w wielu przypadkach ma ona znaczenie. Czasami jest zawyżona, jednak dotyczy to tych modeli, które są niezwykle popularne wśród idoli młodzieży, którzy kreują trendy. Wtedy to moda dyktuje warunki. W większości przypadków cena butów do biegania jest odpowiednia. Solidne buty Nike’a, Adidasa czy Reeboka możemy kupić już za 200zł, co nie jest wygórowaną ceną jak na to, co te buty sobą reprezentują. Wymieniliśmy wcześniej cechy idealnych butów do biegania. Połączenie wszystkich tych rzeczy dyktuje cenę danego obuwia, a nie logo, pod jaką zostały stworzone. Kierowanie się ceną przy wyborze butów jest błędnym myśleniem, gdyż zapominamy wtedy o najważniejszym, czyli naszym bezpieczeństwie – mówią sprzedawcy ze sklepu e-sporting.pl i dodają: Cena jest ważna, ale nie najważniejsza. Warto szukać promocji. Często przy pojawianiu się nowych modeli cena jest duża, jednak po pewnym czasie spada i możemy je nabyć za rozsądną kwotę.
Na sam koniec pamiętajmy, że buty do biegania, służą do biegania. Inne ich użytkowanie może znacznie skrócić ich żywot, a tym samym będziemy musieli znacznie częściej dokonywać trudnego wyboru. Może to skutkować tym, że zamiast jakością, będziemy się już tylko ceną kierować, bo skoro poprzedni drogi model nie wytrzymał tyle, ile chcieliśmy, to nie ma sensu inwestować więcej pieniędzy w kolejne. Każdych butów używajmy w takim celu, do jakiego zostały stworzone, a kwota będzie wtedy miała mniejsze znaczenie. Kierujmy się jakością, gdyż to przede wszystkim ona pozwala dobrze wykorzystać nasz zakup.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta butów do biegania: http://e-sporting.pl/buty-meskie-reebok,39,5323

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: