Co zrobić, żeby sport nie szkodził?
Mówią, że sport to zdrowie, jednak nie zawsze tak jest. Czasem przytrafiają się nam różnego typu urazy, skręcenia, naciągnięcia. Może to spotkać każdego, kto regularnie uprawia jakąś aktywność fizyczną, szczególnie jeżeli robi to zawodowo. W takich sytuacjach ważna jest, aby pomóc sobie w skuteczny sposób.
Kiedy uprawiamy sport rekreacyjnie, nie szykujemy się do zawodów, a przydarzy nam się kontuzja, mamy czas na leczenie. Jest to nieco korzystniejsza sytuacja niż u zawodowców, gdyż oni muszą szybko wrócić do sprawności. W jednej i drugiej sytuacji należy zachować rozsądek i na pierwszym miejscu postawić własne zdrowie.
Jak radzić sobie z kontuzją?
W zależności od rodzaju urazu postępowanie nieco się różni. Jeżeli czujemy lekki ból, wynikający z przeciążenia tkanek np. naciągnięcia, przetrenowania możemy pomóc sobie sami. Wystarczy zastosować maści lub żele ochładzające np. Ibuprom sport żel, Diclofenac, Ketonal żel. Do momentu ustąpienia objawów najlepiej oszczędzać bolesny staw czy mięsień. Można skorzystać również z masaży czy innych zabiegów fizjoterapeutycznych. Warto skonsultować się ze specjalistą i przedyskutować rodzaj i sposób wykonywania swojego treningu. Być może wykonujemy jakieś ćwiczenie źle i było to przyczyną urazu. Warto wtedy popracować nad techniką wykonywanych ćwiczeń.
Jeśli uraz nastąpił nagle, ból jest nie do zniesienia, pojawia się opuchlizna i krwiak należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Mogło bowiem dojść do poważnego złamania kości, zerwania więzadeł lub mięśni. Lekarz zaleci odpowiednie badania np. RTG i zdecyduje jakie leczenie będzie odpowiednie. W takich przypadkach nie wolno zwlekać, gdyż odłamy kostne lub szybko narastająca opuchlizna może mieć poważne skutki.
Jak unikać kontuzji?
Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, jednak istnieje kilka sposobów na to, jak uniknąć urazów podczas treningów. Po pierwsze należy sumiennie wykonać rozgrzewkę przed treningiem i rozciąganie po zakończonych ćwiczeniach. Po drugie należy zadbać o regenerację organizmu – między treningami powinny być odpowiednio długie przerwy tak, aby zmęczone mięśnie mogły odpocząć. Na koniec dobrze jest przynajmniej kilka pierwszych treningów wykonać pod okiem doświadczonej osoby, aby odpowiednio zaplanować trening i wyłapać ewentualne błędy.