Jak uporać się z nietrzymaniem moczu?
Pewne dolegliwości pojawiają się lub nasilają z wiekiem. O części z nich nawet wstydzimy się mówić. Jednym z takich problemów jest nietrzymanie moczu. Jak pokonać wstyd i odzyskać komfort życia?
Przyczyny inkontynencji
Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka aż jednej trzeciej kobiet po 45 roku życia. Wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia tego schorzenia rośnie coraz bardziej. Na jego rozwój wpływają także rożne dolegliwości i fizjologiczne przemiany organizmu, takie jak: menopauza, cukrzyca, zapalenie pochwy, udar mózgu, choroba Alzheimera. Może także być skutkiem przyjmowania leków moczopędnych. Warto dodać, że występuje pod różnymi postaciami. Wyróżniamy wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz parcie na pęcherz nawet gdy znajduje się w nim niewielka ilość moczu. U niektórych występuje postać mieszana. Inne rodzaje inkontynencji to odruchowe NTM spowodowane zaburzeniami układu nerwowego oraz częste popuszczanie moczu wywołane zwężeniem cewki moczowej.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Z powodu wielu odmian i możliwych przyczyn schorzenia przed podjęciem odpowiedniego leczenia konieczna jest wizyta u specjalisty. Najlepiej od razu udać się do ginekologa lub urologa. Należy otwarcie opowiedzieć mu o wszystkich objawach, gdyż tylko to umożliwi podjęcie decyzji o odpowiednim leczeniu. Pamiętajmy, że problem jest na tyle powszechny, że możemy spokojnie pożegnać się z towarzyszącym mu wstydem. Dzięki temu będzie zdecydowanie łatwiej rozpocząć nie tylko terapię, ale też nowe życie. Lekarz wybierze metodę chirurgiczną lub zachowawczą (która polega na fizykoterapii, leczeniu farmakologicznym oraz ćwiczeniach, przede wszystkim dotyczących mięśni Kegla).
Co stosować, zanim terapia przyniesie efekty?
Lekarz wytłumaczy również, jak nie rezygnować z aktywnego trybu życia. Wiele osób dotkniętych problemem nietrzymania moczu zupełnie rezygnuje ze spotkań towarzyskich. Boją się, że problem dotknie ich w najmniej oczekiwanym momencie, ciągle zerkają w stronę łazienki, obawiają się nieprzyjemnego zapachu. Dobranie odpowiednich wkładek anatomicznych czy pieluchomajtek dla dorosłych może pomócrozwiązać ten problem. Ważne, aby wybrać odpowiedni rozmiar i poziom chłonności. Szeroki wybór majtek chłonnych oferuje TENA. Pamiętaj, że inkontynencja nie musi oznaczać końca radosnego, pełnego atrakcji życia. Już od dziś zacznij walkę z problemem, a szybko zapomnisz, że kiedykolwiek cię dotyczył.