Odszkodowanie za błędy medyczne
Błędy zdarzają się także w sztuce lekarskiej. Kiedy należy nam się odszkodowanie za błędy medyczne?
Poszkodowani pacjenci
Ilość poszkodowanych pacjentów sięga nawet kilkuset tysięcy rocznie. Lekarze popełniają wiele błędów. Zła diagnoza czy nieudana operacja. Błąd w sztuce lekarskiej może wiele kosztować i nic chodzi tu tylko o zdrowie pacjenta.
Odszkodowanie za błędy medyczne
Odszkodowanie za błędy medyczne zgodnie z polskim prawem przysługuje pacjentowi, znajdującemu się w sytuacji błędu lub zaniedbania ze strony lekarza. Istnieją dwie drogi dochodzenia swoich praw. Możemy zgłosić sprawę do sądu i podać lekarza lub placówkę medyczną. Takie sprawy zwykle ciągną się długimi latami, co jest uciążliwe dla osoby poszkodowanej. Jeśli chcemy uniknąć długoletniego procesu sądowego, możemy skierować sprawę do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Tego typu postępowanie nie wymaga zatrudniania prawnika jak w przypadku sprawy sądowej. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go do komisji w danym województwie. W jej skład wchodzą lekarze, pielęgniarki, prawnicy i przedstawiciele rzecznika praw pacjenta. Możemy domagać się odszkodowania za popełniony błąd medyczny, czyli kosztów, które przez niego ponieśliśmy, również tych psychicznych. Członkowie komisji nie stwierdzają winy konkretnego lekarza, tylko fakt, czy rzeczywiście zostaliśmy poszkodowanymi w wyniki zdarzenia medycznego.
Co określa się mianem błędu medycznego?
Za błąd medyczny określa się zakażenie, uszkodzenie ciała, śmierć spowodowaną nieodpowiednim leczeniem a także błędną diagnozę. Również błąd podczas operacji czy dobór nieodpowiedniego leczenia pacjenta. Wysokości odszkodowań są określone w przepisach prawnych. W przypadku zakażenia, pacjenci mogą domagać się maksymalnej kwoty 100 tysięcy złotych, a w sytuacji śmierci 300 tys. Wniosek musi być uzasadniony i poparty dowodami takimi jak dokumentacja medyczna, recepty. Po stwierdzeniu przez komisję błędu medycznego, orzeczenie trafia do szpitala, lub firmy, która go ubezpiecza. Ta zaś, proponuje kwotę odszkodowania osobie poszkodowanej. Może nastąpić sytuacja, kiedy komisja odrzuci wniosek. Wtedy możemy złożyć go ponownie, z prośbą o rozpatrzenie. W dużej mierze ponawiane wnioski zostają rozpatrzone na korzyść poszkodowanych, dlatego warto domagać się swoich praw, również w dziedzinie medycyny.