Jak upał wpływa na działanie leków?
Temperatura ma znaczenie w przypadku stosowania farmaceutyków i reakcji naszego organizmu. Jak upał wpływa na działanie leków?
Temperatura ma znaczenie
Wysoka temperatura może niekorzystnie wpływać na niektóre leki. Stosowanie powszechnych specyfików podczas upałów, może skutkować nieoczekiwanymi reakcjami naszego organizmu. Podgrzanie zmienia właściwości lekarstw, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przechowywanie i ochrona przed słońcem. Temperatura naszego ciała także ma znaczenie, ponieważ dany farmaceutyk może zadziałać w takim środowisku zupełnie inaczej niż tego oczekiwaliśmy.
Grupa ryzyka
W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby zażywające leki na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca czy środki na problemy układu moczowego. Często przyczyną różnych reakcji organizmu jest brak odpowiedniej ilości wody. Osoby zażywające leki, zapominają o prawidłowym nawodnieniu, szczególnie podczas upałów. Przez takie zaniedbanie trafiają na izby przyjęć. Największą grupę osób stanowią ludzie starsi. Wraz z potem, którego wydzielamy więcej w okresie letnim, pozbywamy się również cennych minerałów, przez co łatwo o omdlenia a nawet śpiączkę. Pacjenci zażywający chemioterapeutyki również powinni uważać. Wśród leków powinniśmy zwrócić szczególną uwagę także na efedryny, neuroleptyki i leki antyhistaminowe, zalecane na alergie.
Działanie leków pod wpływem temperatury
Substancje zawarte w środkach farmaceutycznych wchodzą w różnego rodzaju reakcje w naszym organizmie. Leki stosowane na problemy układu moczowego, oddechowego bądź skóry, pod wpływem temperatury mogą spowodować różne objawy. Światło słoneczne często prowadzi do poparzeń skórnych bądź poważnych stanów zapalnych. Niepokojące objawy powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Warto więc obserwować zachowanie swojego ciała i organizmu podczas upałów.
Przechowywanie leków
Często zapominamy o tak ważnej kwestii jak prawidłowe przechowywanie leków. Farmaceutyki należy przetrzymywać w temperaturze pokojowej, nie wystawiając ich na działanie promieniowania słonecznego. Niektóre z nich powinno się przechowywać w lodówce. Wystarczy dokładnie przeczytać ulotkę i zastosować się do zaleceń producenta. Zostawienie leków w nagrzanym samochodzie czy na oknie, może zupełnie zmienić ich działanie. Zażycie takich leków grozi poważnymi reakcjami i kłopotami ze zdrowiem.