Pierwsze objawy choroby Parkinsona
Parkinson to poważna choroba, która spowalnia nasz ruch. Często jest diagnozowana zbyt późno. Jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona?
Parkinson
Londyński lekarz – James Parkinson rozpoznał i opisał chorobę, która dotyka tysiące osób. Parkinson t schorzenie środkowego układu nerwowego. Ten rodzaj choroby zaburza układ ruchu, przez co osoba chora miewa problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi. Z roku na rok przybywa chorych, wśród których są nawet osoby przed 40. rokiem życia. Niestety żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, więc sytuacja będzie się pogarszać. Nasza świadomość na temat objawów i specyfiki choroby może to zmienić.
Pierwsze objawy choroby Parkinsona
Objawy Parkinsona mogą pojawiać się powoli. Będą ujawniać się latami, co utrudnia jego zdiagnozowanie. Pierwsze objawy choroby są niewinne. Osłabienie, zmęczenie, niezgrabne ruchy czy spowolnione ruchy – to zachowania, które z pewnością wiele osób uznaje za naturalne. Takie symptomy są charakterystyczne dla początków choroby Parkinsona. To, co dla jednych może oznaczać zwykłe zmęczenie, dla innych będzie rozwojem poważnego schorzenia, które pociąga za sobą inne kłopotu zdrowotne. Wraz z biegiem czasu objawy się nasilają, coraz bardziej przeszkadzając w prawidłowym funkcjonowaniu każdego dnia. Kolejne sygnały alarmowe to zaburzenia równowagi czy kłopoty z takimi czynnościami jak wstawanie z łóżka czy fotela. Sylwetka osoby chorej pochyla się do przodu, zaczynają drżeć ręce a nawet nogi czy głowa. Chorzy mają problem z ubieraniem się, myciem, jedzenie, pisaniem i mówieniem.
Brak leku na Parkinsona
Brak leku na chorobę Parkinsona to prawdziwa bolączka dla lekarzy i ich pacjentów. Schorzenie jest na tyle poważne i uciążliwe, że chorym ciężko jest pogodzić się z losem. Środki farmakologiczne i leczenie chirurgiczne mogą jedynie zmniejszyć objawy choroby i opóźnić jej przebieg. Stosowanie leków może prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znajdą się nowe metody leczenia takich chorób jak Parkinson. Być może za kilka czy kilkanaście lat zapomnimy o takich problemach i będziemy się dłużej cieszyć pełnią zdrowia.
Katarzyna Antos